بازار کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها با توجه به کمبود نیروی کار در صنعت کامپیوتر روز به روز بهتر می‌شود. زنان در طول تاریخ نقشی حیاتی در فناوری ایفا و راه را برای بسیاری از قدرت محاسباتی امروزی هموار کرده‌اند.
علوم کامپیوتر صرف‌نظر از جنسیت، در صدر مشاغل استخدامی بزرگ جهان با درآمدهای بالا قرار دارد و نیاز به متخصصان حرفه‌ای در این حوزه بیش از پیش رو به افزایش است. تشویق و ترغیب زنان به تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر و رشته‌های مرتبط برای پر کردن این شکاف یکی از رویکردهای حال حاضر دنیا است که بایستی در کشور ما نیز مورد توجه قرار گیرد. در ادامه به ارزیابی بازار کار رشته کامپیوتر برای بانوان و نقش آن‌ها در این حوزه خواهیم پرداخت.

کار مهندسی کامپیوتر برای خانمها

آیا مهندسی کامپیوتر برای زنان خوب است؟

فرقی ندارد خانم باشید یا آقا، شغل در مهندسی کامپیوتر برای افرادی که علاقه عمیقی به کامپیوتر و فناوری دیجیتال دارند، یک فرصت هیجان‌انگیز و رضایت‌بخش است. مهندسان کامپیوتر نقش مهمی در برنامه‌ریزی، طراحی و ایجاد دستگاه‌های فیزیکی و شبکه‌های الکترونیکی دارند. انتخاب شغل در مهندسی کامپیوتر به معنای قرارگیری در بخش‌ها و فعالیت‌های متنوع است. جنبه مثبت این است که فرصت‌های شغلی زیادی وجود دارد، مهارت‌های شما همیشه مورد نیاز خواهد بود.
در حال حاضر بخش عمده‌ای از متقاضیان تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر بانوان هستند و بازار کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها چه در ایران و چه در خارج از کشور در مقایسه با بسیاری از رشته‌ها، رونق بیشتری دارد و اغلب فارغ التحصیلان این رشته نگران استخدام نیستند. بانوان نیمی از جمعیت فعال هر جامعه را تشکیل می‌دهند، علاوه بر این استخدام آن‌ها در فرصت‌های شغلی متعدد، زمینه تنوع، نوآوری و ایده‌های بیشتر را فراهم می‌سازد.
مهندسی کامپیوتر و به‌خصوص گرایش نرم‌افزار به دلیل عدم نیاز به نیروی بدنی، امکان دورکاری، ساعات کاری خوب و فرصت‌های پیشرفت، صنعت بسیار خوبی برای بانوان است. مشاغل در این صنعت اغلب بر هوش تمرکز دارند و تلاش و قدرت بدنی زیادی را نمی‌طلبند، به همین سبب گزینه‌ای ایده‌آل برای زنان بشمار می‌روند.

کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها 1

بازار کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها چگونه است؟

طبق آمار در ایالات متحده، در حال حاضر بیش از 21400 مهندس کامپیوتر وجود دارد. با این حال، نابرابری در نسبت مردان به زنان همچنان بسیار زیاد است. علی رغم تقاضای شغلی بالا، علوم کامپیوتر همچنان یک رشته تحت سلطه مردان است. به طور خاص، تعداد مهندسان کامپیوتر مرد حدود 75.8 درصد و تعداد مهندسان زن تنها 14.6 درصد است. باوجود بالا بودن این نابرابری، در عصر فناوری پیشرفته کنونی، تعداد مهندسان زن کامپیوتر و بازار کار مهندسی کامپیوتر برای خانم‌ها در حال افزایش است. پیش‌بینی می‌شود که این شکاف نسبتی، طی چند سال آینده به‌طور قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.
بسیاری از کالج‌های برتر دنیا می‌کوشند شرایط ایده‌آلی را برای جذب دانشجویان دختر در علوم کامپیوتر فراهم کنند. حوزه علوم کامپیوتر با حرکت به سمت مرخصی زایمان طولانی‌تر و تعادل بهتر بین کار و زندگی برای مادران شاغل، تلاش کرده تا جذابیت بیشتری برای کارمندان زن داشته باشد.
علاوه بر مسائل ذکرشده، تحصیل در رشته کامپیوتر موقعیت مناسبی برای مهاجرت و دارای فرصت های شغلی زیادی را در بازار کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها در خارج است.

بازار کار رشته کامپیوتر برای خانم ها در ایران

با توجه به نقش کامپیوتر در دنیای امروزی، حوزه مهندسی کامپیوتر در ایران نیز دارای بهترین و متنوع‌ترین فرصت‌های شغلی برای بانوان است. بخش زیادی از نیروی کار مشاغل کامپیوتری را بانوان تشکیل می‌دهند. شاید بتوان گفت که بر خلاف بسیاری از رشته‌ها، بانوان فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر اغلب بیکار نمی‌مانند و می‌توانند در شرکت‌ها، سازمان‌ها و بسیاری از مراکز دیگر مشغول کار شوند.
بنابراین شما به عنوان یک خانم تحصیل کرده در رشته مهندسی کامپیوتر اگر با مهارت و شناخت کافی در بازار کار این رشته قدم بگذارید، می‌توانید آینده شغلی موفقی را برای خود رقم بزنید. علاوه بر این بانوان فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در صورت علاقه می‌توانند یک استارت آپ راه‌اندازی کرده و فرصت‌های شغلی زیادی را در این بازار برای خانم ‌ها و آقایان فراهم سازند.

کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها

بازار کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها در خارج از کشور

با توجه به عصر فناوری و لزوم به کارگیری مهندسین متخصص و حرفه‌ای کامپیوتر در سازمان‌ها و شرکت‌های فناوری بزرگ، بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر در کشورهای پیشرفته دارای شرایط ایده‌آلی برای آقایان و بانوان است. خصوصاً در بسیاری از کشورهای اروپایی و نیز کشورهای کانادا، آمریکا و استرالیا این نیاز بیشتر احساس می‌شود. فرصت‌های شغلی مرتبط با علوم کامپیوتر و به خصوص نرم‌افزار در بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ دنیا همچون ناسا به بانوان اختصاص داده شده است.
شرایط بهتر بازار کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها در خارج از کشور و داشتن حقوق، مزایا و امنیت شغلی بالا، باعث شده تا بسیاری از بانوان ایرانی به فکر مهاجرت و کار در یکی از کشورهای پیشرفته باشند.

بهترین فرصت های شغلی در بازار کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها

زنان پشتکار، دقت و صبر زیادی دارند و در صورت تحصیل و کسب مهارت می‌توانند در هر رشته‌ای موفق شوند. هیچ حرفه‌ای تبعیض جنسیتی ندارد. با این حال بهتر است در مشاغلی مشغول به کار شوند که با وضعیت جسمانی و روحیات آن‌ها سازگاری بیشتری داشته باشد. برای نمونه مشاغلی مانند ساخت و ساز و حمل و نقل که به قدرت بدنی زیادی نیاز دارند، برای زنان مناسب نیستند. مهندسی کامپیوتر اگرچه از نظر جنسیت خنثی است، اما در حوزه‌هایی چون سخت‌افزار، بیشتر مردان را به خود جذب می‌کند. چراکه مشاغلی تمام وقت هستند و جاه‌طلبی و صرف زمان زیاد برای تحقیق و پژوهش را می‌طلبند. بسیاری از موقعیت‌های شغلی مهندسی کامپیوتر، به خصوص مهندسی نرم‌افزار، نیز نیازی به آمادگی جسمانی ندارد و زمینه برای بروز استعدادهای یک مهندس خانم در این محیط بیشتر فراهم است.

کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها 2
خانم ها در حوزه نرم‌افزار اغلب موفق‌تر از حوزه سخت‌افزار هستند. مثلا بانوان به زیبایی بیشتر علاقه‌مند هستند و در زیبایی‌شناسی مهارت خاصی دارند. از این رو فرصت‌های شغلی کامپیوتری چون گرافیک، طراحی، انیمیشن‌سازی و…. برای آن‌ها مناسب‌تر است. همچنین مشاغلی چون برنامه‌نویسی، توسعه‌دهنده نرم افزار، طراحی وبسایت، تولید محتوا، مدیریت سایت، سئو، وب مستر و مشاغلی از این دست که امکان دورکاری دارند نیز، گزینه‌های مناسبی برای بانوان هستند.

چرا حوزه کامپیوتر به زنان بیشتری نیاز دارد؟

صنعت کامپیوتر و فناوری اطلاعات به سرعت در حال رشد و تعداد داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات هرساله در حال افزایش است. یعنی ما به افراد بیشتری در این حوزه نیاز داریم و شرکت‌ها در تلاش برای یافتن استعدادهای واجد شرایط هستند. تعداد بیشتر زنان در این حوزه معنای داشتن فرصتی برای ایجاد تیم‌های متنوع و پرورش کسب و کارهای پر رونق توسط کارفرمایان دارند.
تمامی این موارد بر لزوم تشویق بانوان به تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر و حوزه‌های مرتبط، تقویت بازار کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ‌ها و استخدام آنان در فرصت‌های شغلی متنوع این حوزه تاکید دارد.
بکارگیری بیشتر بانوان به معنای نوآوری بیشتر و حل خلاقانه مشکلات است. مطالعات نشان داده است که زنان نسبت به مردان تمایل بیشتری به همدلی دارند. این به معنای مشارکت بیشتر اعضای تیم است که مهندسان مرد ممکن است در نظر نگیرند. تعداد زنان بیشتر به معنای سود بیشتر است. ارزیابی مک کینزی حاکی از این است که شرکت‌هایی که تنوع جنسیتی بیشتری در تیم‌های رهبری خود دارند، 25 درصد بیشتر به سودهای بالاتر از میانگین دست پیدا می‌کنند.

کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها 3

کلام آخر

با وجود برخی تبعیض‌‌های جنسیتی در نیروی کار، آمارها نشان از پیشرفت سریع زنان در حوزه علوم کامپیوتر و گرفتن شغل‌های تخصصی در این حوزه دارد. این مسئله باعث رونق بهتر بازار کار مهندسی کامپیوتر برای خانم ها در مقایسه با رشته‌های مهندسی دیگر شده است. بنابراین اگر جزء بانوان علاقه‌مند به رشته کامپیوتر هستید، می‌توانید با اطمینان در این مسیر قدم بردارید و آینده شغلی روشنی را برای خود رقم بزنید. تنها به این نکته توجه داشته باشید که برای موفقیت در این مسیر تنها به دروس دانشگاهی بسنده نکرده و سعی کنید همزمان با تحصیل، تجربه و مهارت‌های خود را نیز در این حوزه ارتقا دهید.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد امین شکری دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

کانال تلگرام نکته طلایی: @noktetalaee

به این مقاله امتیاز دهید