داوطلبان کنکور سراسری راهکارهای مختلفی را برای موفقیت امتحان می‌کنند. آن‌ها می‌کوشند تا با برنامه‌ریزی و تلاش‌های جسمی به نتیجه مطلوب خود برسند. یکی از راهکارهای رسیدن به موفقیت استفاده از تصویرسازی ذهنی است.
این تکنیک احتمال موفقیت شما را بالاتر خواهد برد؛ اما لازمه آن کسب مهارت، تلاش و کوشش است. همچنین فرد باید توکل و امید خود به خداوند متعال را بالا ببرد و در خصوص رسیدن به هدف خود ایمان قلبی داشته باشد.

برخی از افراد می‌گویند، چگونه ممکن است با تصور رسیدن به موفقیت به هدف خود برسیم؟ این روش تنها مربوط به تصور لحظه موفقیت نمی‌شود؛ بلکه در زمینه افزایش تمرکز و یادگیری نیز کاربرد دارد و به کمک آن می‌توان خطا و حواس پرتی را کاهش داد تا به نتیجه مطلوب برسید. در ادامه این مقاله به موضوع موفقیت در کنکور سراسری با تصویرسازی ذهنی خواهیم پرداخت.

در کنکور سراسری با تصویرسازی ذهنی

شبکه ذهنی چیست؟

اگر داوطلب کنکور کارشناسی و ارشد از جمله کنکور کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات هستید، استفاده از تصویرسازی ذهنی به شما کمک زیادی خواهد کرد. پس این قسمت را با دقت مطالعه کنید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در خیابان در حال قدم زدن هستید و به دنبال رستوران می‌گردید. در این لحظه تمام رستوران‌ها توجه شما را جلب خواهند کرد؛ اما اگر در این زمان کسی از شما آدرس یک لباس‌فروشی را بگیرد، نمی‌دانید کجاست. دلیل این موضوع شبکه ذهنی است.

در واقع وقتی شما نسبت به چیزی احساس علاقه‌مندی می‌کنید یا به دنبال مکانی می‌گردید، ناخودآگاه ذهن شما به دنبال اطلاعاتی در آن خصوص می‌رود؛ ممکن است بپرسید این موضوع چه ربطی به کنکور دارد؟ نکته مهم موضوع موفقیت در کنکور سراسری با تصویرسازی ذهنی همین‌جا است. وقتی شما هدف مشخصی داشته باشید، ذهن شما به سمت موارد مرتبط با هدفتان می‌رود. برای مثال یک کتاب خوب، مشاور کنکور، روش‌های برنامه‌ریزی وغیره.

در واقع گرچه این اطلاعات همیشه در اطراف شما وجود داشته‌اند؛ اما اکنون با تعیین هدف، برایتان ارزشمندتر می‌شوند. پس لطفا از این قانون استفاده مناسب کنید و قبل از هر اقدامی بارها و بارها برای خود تکرار کنید که موفق خواهید شد و لحظه رسیدن به رتبه و دانشگاه دلخواهتان را به تصویر بکشید. همان‌گونه که امام صادق علیه‌السلام فرمودند: هر زمان که دعا میکنی، با اقبال قلبی دعا کن و به اجابت آن یقین داشته باش.

در کنکور سراسری

تصویر سازی ذهنی چیست؟

برای موفقیت در کنکور سراسری با تصویرسازی ذهنی در گام اول باید از خدا بخواهید. بعد از توکل و ایمان قلبی به خداوند قادر و توانا باید از قدرت تصور ذهنی استفاده کنید. در این زمان شبکه ذهنی شما فعال خواهد شد. پس زمان موفقیت خود را در ذهن تصویرسازی کنید و مطمئن باشید لطف الهی شامل حال شما شده است.

با این کار شبکه ذهنی شما فعال شده و همزمان ایمان قلبی خود برای رسیدن به هدفتان را نشان داده‌اید. برخی از افراد می‌گویند ما در زمان‌های مختلف از زندگیمان شکست خورده‌ایم و در زمان تصور ذهنی به فکر شکست‌های خود می‌افتیم و نمی‌توانیم تصور و اطمینان پیدا کنیم که موفق خواهیم شد. در این موقعیت باید چکاری کرد؟

برای پاسخ به این سوال ذکر سه نکته الزامی است. نکته اول این است که اگر ایمان قلبی نداشته باشید که موفق خواهید شد، احتمال رسیدن به آن نیز کم است. زمانی که در تصورات خود به جای رسیدن به موفقیت به شکست‌های قبلی خود فکر می‌کنید، ناخودآگاه به ذهن خود خواهید گفت که موفق نخواهید شد و شرایط شکست را آماده می‌کنید.

اکثر افرادی که به هدف خود نرسیده‌اند، قبل از رسیدن به هدف خود مقدمات شکست را در ذهن خود مهیا کرده‌اند. نکته دوم این است که ذهن و ضمیر ناخودآگاه فرق بین واقعیت و عدم واقعیت را نمی‌فهمد. پس زمانی که در مورد شکست‌های گذشته خود صحبت می‌کنید، ذهن فرآیند یک شکست را برنامه‌ریزی می‌کند. بنابراین برای موفقیت در کنکور سراسری با تصویرسازی ذهنی مراقب صحبت‌های خود باشید. نکته سوم در خصوص تلقین به نفس است. به کمک این روش سریع‌تر می‌توانید از حالت یک فرد شکست خورده و بازنده به حالت یک فرد برنده و موفق تبدیل شوید.

در کنکور سراسری 1

موفقیت را به تصویر بکشید!

برای به تصویر کشیدن موفقیت خود، سعی کنید تمامی جزئیات را مد نظر داشته باشید. یعنی به رتبه خود، زمان اعلام نتایج، رشته و دانشگاه مدنظرتان، کلاس دانشگاه، کنفرانس‌ها وغیره فکر و هر یک از صحنه‌ها را در ذهن خود زندگی کنید. زمانی که به تمامی جزئیات ماجرا فکر می‌کنید می‌توانید واقعی بودن آن را بیش‌تر حس کنید و لذت رسیدن به موفقیت در ذهن شما خواهد ماند.

موفقیت در کنکور سراسری با تصویرسازی ذهنی تنها مربوط به این صحنه‌ها نمی‌شود؛ بلکه باید برای تقویت یادگیری نیز از آن بهره بگیرید. در واقع هرچه جزئیات بیش‌تری از تصویر را به ذهن خود انتقال دهید، میزان اثرگذاری این تکنیک افزایش خواهد یافت. در واقع با تصور حالتی که در تمرکز کامل در حال مطالعه یا تست زنی هستید، مغز خود را برای این لحظه آماده می‌کنید. پس شما با یک تلقین به موفقیت خواهید رسید. البته نوع دیگری از تصویرسازی ذهنی نیز وجود دارد که به کمک آن مطالب را با حافظه تصویریتان بخاطر می‌سپارید. با اینکار تمامی مباحث را با جزئیات می‌توانید به یاد بیاورید.

در کنکور سراسری 2 1

یادآوری چند نکته مهم در بحث موفقیت با تصویرسازی ذهنی

 • برای موفقیت در کنکور سراسری با تصویرسازی ذهنی تحت هیچ شرایطی نباید در مورد نقاط ضعف یا شکست‌های خود حتی به شوخی فکر یا صحبت کنید؛ چراکه همان‌طور که گفتیم ذهن قدرت تشخیص ندارد و تنها فکر و صحبت شما را مخابره می‌کند تا شرایط را برای رسیدن به آن آماده کند.
 • شاید اوایل استفاده از این تکنیک برایتان سخت باشد. مانند هر فعالیتی که یادگیری آن در ابتدا سخت است؛ اما به مرور زمان شیرینی آن را حس می‌کنید و به یک عادت خوب برایتان تبدیل می‌شود.
 • برای اینکه در این تکنیک حرفه‌ای شوید، باید مداوم آن را تکرار و تمرین کنید و آن را تنها به بحث کنکور منوط نکنید. همان‌طور که یک تایپیست بعد از گذشت مدتی می‌تواند بدون نگاه کردن به صفحه کلید مطالب را تایپ کند، شما هم بعد از مدتی بدون نیاز به یادآوری این تکنیک سرلوحه زندگیتان می‌شود.
 • حتما هر روز به خود یادآوری کنید که این تکنیک ارتباط مستقیمی با افکار مثبت و منفی دارد و با تکرار این موضوع به هر بحثی تنها دید مثبت داشته باشید.
 • برای موفقیت در کنکور سراسری با تصویرسازی ذهنی باید جملات شما زمان حال، مثبت و تکراری باشند و بابت رسیدن به موفقیت خدا را شاکر باشید. برای مثال هر روز به خود بگویید:
  خداروشکر من تمرکز و حافظه فوق‌العاده‌ای دارم.
  با توکل به خدا رتبه من در کنکور…… شده است.
  خداروشکر من در رشته ….. و در دانشگاه ….. تحصیل می‌کنم.
  خداروشکر من در شغل …… در حال فعالیت هستم.
 • برای اینکه اثربخشی این تکنیک افزایش یابد می‌توانید از نقاشی نیز استفاده کنید. مثلا تصویر دانشگاه موردعلاقتان را به دیوار اتاقتان بچسبانید تا قدرت تجسمتان بهتر شود.

در کنکور سراسری

سازوکار تصویرسازی ذهنی در بحث یادگیری

همان‌طور که بحث شد استفاده از تصویرسازی ذهنی در مورد مسائل مختلف مانند تصور موفقیت، افزایش تمرکز وغیره کاربرد دارد؛ اما برای موفقیت در کنکور سراسری با تصویرسازی ذهنی به نحوه دیگری نیز می‌توان استفاده کرد. فرض کنید مبحثی را مطالعه کرده‌اید؛ اما نکات آن را به‌ خوبی نمی‌توانید به حافظه بسپارید.

در این زمان تنها کافیست یک تصویر ذهنی در مورد آن مبحث رسم و سعی کنید آن را بارها و بارها در ذهن خود به تصویر بکشید. حال اگر در خصوص این موضوع تستی مطرح شود می‌توانید حواس پرتی و احتمال خطا را به حداقل برسانید و با تمرکز تصویر ذهنی خود را به یاد آورید. با این روش یک یادگیری عمیق خواهید داشت و میزان پیشرفتتان به شکل ملموسی افزایش می‌یابد. استفاده از این تکنیک مزایایی دارد. در ادامه تعدادی از مزایای این تکنیک را خواهیم خواند:

 • حفظ ساده‌تر مفاهیم
 • به یاد آوردن بهتر جزئیات
 • افزایش تعداد دفعات مرور
 • یادگیری عمیق
 • کاهش درصد خطا
 • افزایش خلاقیت
 • صرفه‌جویی در وقت
 • حذف اطلاعات غیر ضروری

اگر برای موفقیت در کنکور سراسری با تصویرسازی ذهنی پیش بروید، نه تنها از لحاظ آرامش روانی؛ بلکه از نظر یادگیری نیز در سطح عالی قرار خواهید گرفت.

کلام پایانی

دوست کنکوری من! موفقیت در کنکور سراسری علاوه بر تلاش علمی نیاز به افکاری مثبت دارد. پس لطفا به توانایی‌های خود اعتماد کن و باور داشته باش که با امکانات موجود می‌توانی به اهدافت برسی. تمام محدودیت‌ها، شکست‌ها و ضعف‌هایت را فراموش کن و بارها و بارها لحظه موفقیت و نقاط قوتت را تصور و تکرار کن.

دوست عزیز من! برای رسیدن به موفقیت در کنکور سراسری با تصویرسازی ذهنی هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ چراکه خدایی هست که تمام تلاش‌های شما را می‌بیند. در پایان تکرار می‌کنم که تمامی مطالب ذکر شده تنها جنبه کمک به شما را دارد تا در مسیر پر تلاطم کنکور راحت‌تر حرکت کنید و به هدف خود برسید. پس فراموش نکنید بعد از هر نماز از خدا موفقیت خود را با تمام جزئیات طلب کنید. موفق باشی دوست پر تلاش من.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد امین شکری دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

کانال تلگرام نکته طلایی: @noktetalaee

به این مقاله امتیاز دهید