مهندسان کامپیوتر نقش کلیدی در پیشرفت تکنولوژی دارند. وظیفه این متخصصان طراحی، ساخت، نگهداری و ارتقاء سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و شبکه‌های کامپیوتری و ارائه راهکارهای نوآورانه و عملی برای مشکلات فناوری و کسب و کار است. مهندسی کامپیوتر یک مسیر شغلی پویا برای ادغام فناوری با خلاقیت و نوآوری با فرصت‌های شغلی فراوان می‌باشد. اگر شما هم به مهندسی کامپیوتر علاقه دارید و مایل به فعالیت در این حوزه هستید، با ما همراه باشید تا در ادامه با مهندسان کامپیوتر، وظایف و مسئولیت‌های آن‌ها، نحوه مهندس کامپیوتر شدن و خلاصه یک روز معمولی در زندگی یک مهندس کامپیوتر بیشتر آشنا شویم.

مهندس کامپیوتر چیست؟

مهندسی کامپیوتر شامل اعمال مفاهیم و محاسبات برق و الکترونیک برای طراحی، آزمایش و نگهداری سخت‌افزار، نرم‌افزار و شبکه‌های کامپیوتری است. مهندسین کامپیوتر برای انجام این وظایف با دیگر متخصصان این حوزه اعم از برنامه‌نویسان، متخصصان داده، کارشناسان امنیت سایبری و خدمات پشتیبانی فناوری اطلاعات همکاری می‌کنند.

مهندسی کامپیوتر دارای چندین زیر شاخه از جمله فناوری اطلاعات، سیستم‌های فیزیکی-سایبری، تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، هوش مصنوعی و … می‌باشد و موفقیت در این حرفه مستلزم داشتن تسلط بر برنامه‌نویسی، توسعه سیستم‌های شبکه، سیستم‌های الکتریکی، توسعه نرم‌افزار و بسیاری مهارت‌های نرم است. حداقل مدرک موردنیاز برای شروع این حرفه در بسیاری از کشورها، مدرک لیسانس است.

روزمره یک مهندس کامپیوتر چگونه است 6

یک مهندس کامپیوتر چه کارهایی انجام می‌دهد؟

مهندسان کامپیوتر به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند: مهندسان سخت‌افزار، مهندسان شبکه و مهندسان نرم‌افزار. وظیفه هر سه گروه طراحی، ساخت، آزمایش و تحقیق راجع به تجهیزات و ابزارها و ارائه راهکارهای فناوری نوین می‌باشد. مهندسان سخت‌افزار مسئول ایجاد و نگهداری محصولات فیزیکی، مهندسان شبکه مسئول طراحی و نگهداری سیستم‌ها و مهندسان نرم‌افزار مسئول ایجاد و ارتقا اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های جدید هستند.

مهندسان کامپیوتر برای ارائه خدمات خود با افراد مختلف اعم از مشتریان، فروشندگان، سایر متخصصان فناوری و حتی هنرمندان و داستان‌نویسان ارتباط دارند. این حرفه علی‌رغم تقاضاها و فرصت‌های شغلی زیاد، خالی از چالش نیست. آگاهی راجع به تحقیقات و روندهای جدید، پر کردن شکاف بین فناوری و تجارت، سازگاری با نقش‌های مدیریتی و بسیاری مسئولیت دیگر، می‌تواند چالش‌هایی را برای مهندسان جدید ایجاد کند.

شرح وظایف یک مهندس کامپیوتر بسته به مهارت‌های فنی، نوع صنعت و محل کار می‌تواند متفاوت باشد، ولی به‌طور کلی شامل موارد زیر است:

وظایف عمده مهندسان کامپیوتر

 • طراحی سخت‌افزار کامپیوتری: شامل توسعه، ساخت و آزمایش محصولات سخت‌افزاری جدید برای رایانه‌ها.
 • مهندسی نرم‌افزار: شامل توسعه، مهندسی و آزمایش محصولات نرم‌افزاری.
 • تست نرم‌افزار و سخت‌افزار: شامل بررسی، تست و نظارت بر کدها و سایز قابلیت‌های سیستم.
 • طراحی و تست ربات‌ها: شامل طراحی، آزمایش و نظارت بر ماشین‌های هوشمند یا سیستم‌های رباتیک.
 • تحقیق در مورد ابزارهای جدید در مهندسی کامپیوتر: شامل تحقیق در زمینه‌هایی چون علم داده، یادگیری ماشین، امنیت رایانه، محاسبات و تعامل انسان و به‌طور کلی به روز ماندن در حوزه ابزارهای نوین و در حال ظهور فناوری
 • مدیریت تیم‌های مهندسین: شامل نقش‌های مدیریتی و رهبری برای نظارت بر تیم‌.

روزمره یک مهندس کامپیوتر چگونه است 5

وظایف غیرعمده مهندسان کامپیوتر

 • مهندسی نرم‌افزار هواپیماهای بدون سرنشین
 • مشاوره هوش مصنوعی
 • طراحی و توسعه بازی‌های ویدئویی
 • توسعه بلاک چین
 • طراحی واقعیت مجازی

  یک روز معمول یک مهندس کامپیوتر چگونه است؟

به‌طور کلی فاکتورهایی چون صنعت، محیط سازمانی، تحصیلات و تجربه تعیین‌کننده زندگی، وظایف و حتی درآمد یک مهندس کامپیوتر هستند. مثلا مهندسان کامپیوتری که در صنایع حساس چون امور بهداشتی یا مالی فعالیت می‌کنند، تجربه متفاوتی با شرکت‌های آموزشی یا سرگرمی دارند.

اکثر مهندسان کامپیوتر بیش از 40 ساعت در هفته فعالیت می‌کنند. در طول مراحل توسعه پروژه، حتی ممکن است شب‌ها یا آخر هفته‌ها نیز کار کنند. زندگی یک مهندس کامپیوتر تنها صرف برنامه‌نویسی و برگزاری جلسات نمی‌شود، بلکه شامل وظایف و مسئولیت‌های متنوع چون طراحی و توسعه نرم‌افزار، تست و بررسی نمونه‌های اولیه و محصولات جدید و انطباق آن با مقررات، تکمیل اسناد، استخدام پرسنل و آموزش آن‌ها و بسیاری موارد دیگر است.

چگونه می توانم مهندس کامپیوتر شوم؟

کلید تبدیل شدن به یک مهندس کامپیوتر حرفه‌ای علاوه بر تحصیل، داشتن تجربه و مجموعه‌ای از مهارت‌ها و صلاحیت‌ها است. به طور استاندارد تحصیلات لازم برای ورود به این حوزه چه برای مهندسی نرم‌افزار و چه سخت‌افزار، گذراندن دوره کارشناسی یا لیسانس است. برخی نیز ترجیح می‌دهند با شرکت در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و پذیرش در یکی از گرایش‌ها، تحصیلات خود را در یکی از حوزه‌های این رشته گسترش دهند. دریافت مدرک کاردانی در نرم‌افزار یا مهندسی کامپیوتر نیز یکی دیگر از مسیرهای تحصیلی است که می‌تواند به واردشدن در این حوره در بازه زمانی کوتاه‌تر کمک کند.

دریافت مدرک به شیوه سنتی، تنها راه ورود به حرفه مهندسی کامپیوتر نیست. تعداد زیادی پلتفرم یادگیری آنلاین چون edX و Coursera یا بوت کمپ‌ها وجود دارد که دوره‌های مهندسی کامپیوتر را توسط دانشگاه‌ها و سازمان‌های برتر ارائه می‌دهند.

لازم به ذکر است که کسب گواهینامه حرفه‌ای در مهندسی کامپیوتر به تقویت مهارت‌ها و صلاحیت‌های مهندسی شما کمک می‌کند. گواهینامه عالی متعددی،مطابق با مسیر حرفه‌ای شما وجود دارد که می‌تواند باعث ارتقا شغلی شما شود.

روزمره یک مهندس کامپیوتر چگونه است 4

چگونه می توانم به عنوان یک مهندس کامپیوتر شغل پیدا کنم؟

مراحل یافتن شغل به‌عنوان مهندس کامپیوتر را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

تحصیل و کسب مهارت در رشته مهندسی کامپیوتر

اولین قدم برای یافتن شغل به عنوان مهندس کامپیوتر، آموزش و تحصیل است. بهترین گزینه در حالت استاندارد، دریافت مدرک لیسانس یا فوق لیسانس در رشته مهندسی کامپیوتر است.

تمرین آموخته‌ها

صرف داشتن دانش تئوری برای یافتن شغل و موفقیت در مهندسی کامپیوتر کافی نخواهد بود. تکمیل مهارت‌های شما مستلزم تمرین و تسلط هرچه بیشار بر کلیه مباحث و مهارت‌های موردنیاز است.

انتخاب مسیر شغلی ایده آل

پس از تحصیل و کسب مهارت نوبت به انتخاب یک شغل ایده‌آل از بین گزینه‌های موجود است. حرفه‌ای را انتخاب کنید که با خواسته‌ها و جاه طلبی‌های شغلی شما مطابقت داشته باشد.

روزمره یک مهندس کامپیوتر چگونه است 2

دریافت گواهینامه حرفه‌ای در حرفه انتخابی

دریافت گواهینامه حرفه‌ای می‌تواند افزایش‌دهنده اعتبار و کمک به برجسته شدن شما در بازار رقابت شغلی باشد. گواهینامه‌هایی را انتخاب کنید که مهارت‌های مرتبط با تخصص شغلی انتخابی شما را افزایش دهد.

ارائه درخواست برای مشاغل مهندسی کامپیوتر

آخرین مرحله برای یافتن شغل و فعالیت در حوزه مهندسی کامپیوتر، ارائه درخواست شغلی موردعلاقه به طرق مختلف است. برای افزایش شانس استخدام، رزومه خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که  با ارزش‌ها و الزامات شرکت مطابقت داشته باشد.

میانگین حقوق یک مهندس کامپیوتر چقدر است؟

میزان حقوق یک مهندس کامپیوتر بسته به عنوان شغلی، صنعت، شهر یا کشور، تخصص و تجربه حرفه‌ای و مدرک تحصیلی متفاوت است. مثلا میانگین حقوق سالانه یک مهندس کامپیوتر در کشور آمریکا براساس سایت کاریابی زیپ‌ریکویتر در حدود 92000 دلار است. این میزان برای مهندسین مبتدی حدود 44000، برای مهندس کامپیوتر سطح متوسط ​​88000 دلار و برای یک مهندس ارشد کامپیوتر حدود 119000 دلار است که می‌تواند بسته به شغل و محل فعالیت شما افزایش یا کاهش یابد.

چشم‌انداز شغلی برای یک مهندس کامپیوتر

سرمایه‌گذاری در عرصه آموزش مهندسی کامپیوتر می‌تواند فرصت‌های شغلی زیادی را در صنایع پرسود چون صنعت خودرو، مراقبت‌های بهداشتی، فناوری اطلاعات یا مخابرات پیش روی شما قرار دهد. چشم‌انداز شغلی برای یک مهندس کامپیوتر بسته به انتخاب حرفه متفاوت است. طبق دفتر آمار کار، پیش‌بینی می‌شود که نرخ چشم‌انداز شغلی برای مهندسان سخت‌افزار کامپیوتر بین سال‌های 2020 تا 2030 به میزان دو درصد و برای توسعه دهندگان نرم‌افزار، تحلیلگران تضمین کیفیت حدود 22 درصد افزایش یابد.

مزایای ورود به حوزه مهندسی کامپیوتر

مزایای ورود به حوزه مهندسی کامپیوتر را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 فرصت‌های شغلی متعدد

از آنجایی که تقریباً هر صنعت و بخش تجاری به رایانه و فناوری متکی است، فرصت های شغلی برای مهندسان رایانه بسیار گسترده و انعطاف‌پذیر است.

رضایت شغلی بالا

مهندسان کامپیوتر همواره با چالش‌های جالبی روبرو و همیشه در حال یادگیری مهارت‌های جدید هستند و به همین سبب و البته داشتن حقوق و مزایای عالی از رضایت شغلی بالایی (حدود 78 درصد) برخوردارند.

روزمره یک مهندس کامپیوتر چگونه است 3

کار معنادار

برای بسیاری از مردم، بخش بزرگی از رضایت شغلی ناشی از دانستن این نکته است که کار آن‌ها ارزشمند و دربردارنده تغییرات مثبت در جهان است. با فعالیت در حوزه مهندسی کامپیوتر می‌توانید از انجام کار ارزشمند، معنادار و دربردارنده تغییرات مثبت مطمئن باشید.

فعالیت متفاوت در روزهای متفاوت

بسیاری از افرادی که در مشاغلی خارج از مهندسی کامپیوتر فعالیت می‌کنند، از تکراری بودن شغل خود شکایت دارند. اما مهندسی کامپیوتر حرفه‌ای منعطف و در حال پیشرفت است، بنابراین با ورود به این حوزه قادرید به پایگاه دانش خود بیفزایید، خود را به چالش بکشید و دائما ایده‌های جدیدی برای مشکلات جدید ارائه دهید.

 مزایای مالی

طبق اداره آمار کار ایالات‌متحده، مشاغل مهندسی کامپیوتر ثبات مالی زیادی دارند. این عامل نیز از عوامل موثر بر افزایش جذابیت کلی مشاغل مهندسی کامپیوتر است.

سخن پایانی

از آنجایی که افراد برای استفاده‌های شخصی و تجاری، هر روز بیش از پیش به رایانه‌ها متکی هستند، مهندسی کامپیوتر و حوزه‌های مرتبط همچنان جز پرتقاضاترین مشاغل در صنایع مختلف محسوب می‌شوند. مسیرهای شغلی مختلفی برای رشته مهندسی کامپیوتر (و دیگر علوم کامپیوتر) وجود دارد که اغلب حقوق و مزایای فراوانی را در بر دارند.

فعالیت در این حوزه برای افرادی که از کار با سخت‌افزار و نرم‌افزار کامپیوتر لذت می‌برد، به سرو کله زدن با مسائل و چالش‌ها علاقه دارند و مایلند در راستای بهبود عملکرد کسب‌وکار ها گامی بردارند، می‌تواند گزینه مناسبی برای دنبال کردن باشد.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد امین شکری دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

کانال تلگرام نکته طلایی: @noktetalaee

5 از 5