بعد قبولی در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر انتخاب بهترین دانشگاه های ایران برای این رشته، یکی از دغدغه‌های اصلی افراد برای ورود به مکان علمی است. پس تا پایان این مطلب همراه نکته طلائی باشید، چراکه قرار است علاوه‌بر معرفی برترین دانشگاه‌ها و معرفی شاخص‌های مهم در ارزیابی آن‌ها به عنوان یک مکان علمی برتر، به نکات مهمی از ظرفیت پذیرش، آشنایی با دانشگاه‌های آزاد برتر کامپیوتر و همچنین رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های ایران در رشته مهندسی خواهیم پرداخت.

معرفی بهترین دانشگاه های ایران برای رشته های کامپیوتر:

بیایید در ابتدا به سراغ معرفی دانشگاه‌های برتر کامپیوتر برویم تا بعد از آشنایی با آن‌ها، درباره شاخص‌های ارزیابی یک دانشگاه برتر، نکات مهم در خصوص ظرفیت پذیرش و همچنین رده بندی دانشگاه‌ها صحبت کنیم. پس بهترین دانشگاه‌های ایران برای رسته‌های کامپیوتر به شرح زیر است:

دانشگاه شریف

این دانشگاه رشته‌های مختلفی از مقاطع تحصیلی را در خود جای داده است که دانشکده کامپیوتر آن در سال 1345 تاسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شود. از رشته‌های کامپیوتری موجود در این دانشگاه، می‌توان به معماری سیستم‌های کامپیوتر (سخت افزار)، هوش مصنوعی، نرم افزار، فناوری اطلاعات، الگوریتم و محاسبات اشاره کرد.

ویژگی‌هایی چون دسترسی دانشجویان به آزمایشگاه‌های پژوهشی، برگزاری همایش‌های علمی، مراکز تحقیقاتی، اساتید مجرب، تجهیزات قدرتمند آموزشی و فراهم آوردن محیطی برای دانشجویان کارشناسی جهت امکان همکاری در پروژه‌های دانشجوهای ارشد، از مهم‌ترین دستاوردهای این دانشگاه است.

صنعتی شریف نکته طلایی

دانشگاه تهران

یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی و برتر ایران که در سال 1313 تاسیس و تا به امروز مقتدرانه به کار خود در حوزه آموزش و تعلیم دانشجویان ادامه داده است. همانطور که می‌دانید این دانشگاه تقریبا بیشتر رشته‌ها را پوشش داده که یکی از مهم‌ترین دانشکده‌های آن مربوط به رشته برق و کامپیوتر می‌شود.

از ویژگی‌های منحصر به فرد این دانشگاه می‌توان به مواردی چون در اختیار قرار دادن امکانات ورزشی و فضاهای ورزشی، امکانات خوابگاهی، فرهنگی، پژوهشی و علمی، اساتید برجسته و توانمند در امر آموزش و همچنین داشتن بزرگ‌ترین کتابخانه در کشور، اشاره کرد.

تهران نکته طلایی

دانشگاه امیرکبیر

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ایران در رشته های کامپیوتر، امیرکبیر نام دارد که در آبان ماه ۱۳۳۵ تاسیس شد و هم‌اکنون جز دانشگاه‌های دولتی و زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، قرار دارد.

از امکانات دانشگاه امیرکبیر برای تحصیل نیز می‌توان به مواردی چون داشتن کتابخانه، سالن مطالعه، ورزش و غذاخوری و همچنین دارابودن سایتی به‌‌روز و مجهز به امکانات کمک آموزشی مدرن، اشاره کرد.

صنعتی امیر کبیر نکته طلایی

دانشگاه علم و صنعت

یکی دیگر از بهترین دانشکده‌های مهندسی کامپیوتر متعلق به دانشگاه علم و صنعت است که در سال 1308 تاسیس شده بود. این دانشگاه‌ها برای ساختمان رشته کامپیوتر، زیر ساخت مناسبی از فناوری اطلاعات را برای اعضای هیئت علمی و دانشجویان فراهم کرده که همین موضوع باعث محبوبیت و انتخاب افراد برای تحصیل در رشته کامپیوتر این دانشگاه شده است.

از امکانات دانشگاه علم و صنعت نیز می‌توان به مواردی چون مجهز به آزمایشگاه‌های متعدد و تخصصی، دارا بودن کتابخانه مرکزی و 19 کتابخانه اقماری مستقر در دانشکده‌، برخورداری از مراکز تحقیقاتی، انتشارات، کامپیوتر، فناوری اطلاعات، آموزش الکترونیکی و همچنین کارگاه‌های صنعتی، اشاره کرد.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ایران در رشته های کامپیوتر، خواجه نصیرالدین طوسی است که فعالیت رشته کامپیوتر خود را از سال 1384 آغاز نمود که در حال حاضر این دانشکده در سه گروه سخت‌افزار، نرم‌افزار و هوش مصنوعی دانشجو می‌پذیرد. امکاناتی چون سرویس رایگان رفت و برگشت برای دانشجویان، اساتید عالی و ارتباط خوب اساتید با بخش صنعت، از ویژگی‌های منحصربه فرد این دانشگاه به حساب می‌آید.

دانشگاه شیراز

دانشگاه شیراز نیز یکی از دانشگاه‌های دولتی و معتبر ایران است که در سال 1325 تاسیس شد. رشته مهندسی کامپیوتر این دانشگاه در رتبه‌بندی‌های داخلی، زبانزد افراد است که از بخش‌ها و آزمایشگاه‌هایی چون مدارهای مخابراتی، تکنیک پالس، الکترونیک، مایکروویو، مدارهای منطقی و الکترونیک دیجیتال تشکیل شده است.

شیراز نکته طلایی

دانشگاه فردوسی مشهد

یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی و زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که آن را به عنوان بهترین مرکز علمی در رشته مهندسی کامپیوتر می‌توان نام برد، دانشگاه فردوسی مشهد است. در واقع این دانشگاه با داشتن ۱۳ دانشکده، ۸ پژوهشکده، بیش از ۲۵۰۰۰ دانشجو و همچنین ۸۱۴ عضو هیئت علمی، به یکی از بزرگترین دانشگاه‌‌های ایران و همینطور شرق کشور تبدیل شده است. از امکانات دانشگاه فردوسی مشهد می‌توان مواردی چون مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی، شبکه آزمایشگاهی، دارا بودن خوابگاه‌‌های دخترانه و پسرانه، غذاخوری‌‌، کافه ، سالن اجتماعات مرکزی و همچنین مرکز بهداشت و درمان را نام برد.

فردوسی مشهد نکته طلایی

دانشگاه شهید بهشتی

در آخرین معرفی بهترین دانشگاه‌های ایران در رشته‌های کامپیوتری به دانشگاه شهید بهشتی می‌پردازیم که در سال 1338 تاسیس شده و امکان تحصیل به صورت روزانه، شبانه و دوره‌های مجازی وجود دارد.

این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای رشته مهندسی کامپیوتر دانشجو می‌پذیرد. همچنین وجود امکاناتی چون دارا بودن کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد، پارک علمی تحقیقاتی، خوابگاه‌، مراکز خدمات مشاوره‌ای، نشریات دانشجویی، اداره بهداشت و درمان و انجمن‌های علمی، از ویژگی‌های قابل توجه این دانشگاه است.

بهشتی نکته طلایی

بهترین دانشگاه‌های آزاد ایران در رشته کامپیوتر:

اگر بخواهیم بهترین دانشگاه‌های آزاد برای رشته کامپیوتر را معرفی کنیم باید به ترتیب دانشگاه‌هایی چون واحد علوم تحقیقات، واحد تهران جنوب، واحد تهران غرب، واحد تهران شمال، واحد قزوین( باراجین)، واحد کرج، واحد اصفهان( خوراسگان)، واحد تبریز، واحد مشهد و واحد شیراز اشاره کرد.

معرفی شاخص‌های مهم در ارزیابی دانشگاه‌ها:

بعد از معرفی بهترین دانشگاه‌های ایران در رشته کامپیوتر، شاید برایتان جالب باشد که بهترین‌ها بر چه اساس و معیارهایی انتخاب می‌شوند؟

براساس فاکتورهای مهمی چون شهرت دانشگاه، تعداد اعضای هیئت علمی، تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی، میزان ارجاعات مقالات به ازای هر عضو هیئت علمی، تعداد اعضای هیئت علمی بین المللی، تعداد دانشجویان بین‌المللی، نسبت اعضای هیئت علمی به تعداد دانشجو، امکانات دانشگاه، مساحت و همچنین تعداد مقالات، نشریه‌ها و موسسات معتبر دانشگاه‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. برهمین اساس می‌توان رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را به شرح زیر معرفی کرد:

دانشگاه تعداد کل دانشجویان تعداد دانشجویان ارشد و دکتری تعداد اساتید تعداد مقالات داخلی تعداد مقالات خارجی
دانشگاه تهران 53,614 33,191 2041 63262 72150
صنعتی شریف 10251 4726 480 13563 27000
امیرکبیر 13593 8079 490 20742 28100
علم و صنعت 11957 6432 608 21592 20340
شهید بهشتی 19153 11500 900 19105 53400
دانشگاه شیراز 21000 8866 942 18005 24105
دانشگاه فردوسی مشهد 25000 12600 800 28088 21100
خواجه نصیر طوسی 8100 3750 350 10160 646

معرفی رتبه بندی دانشگاه‌های مهندسی ایران

معیارهای مهم در انتخاب یک دانشگاه برتر را متوجه شدید، حال می‌خواهیم براساس برخی از رتبه‌بندی‌های معروف سال 2022، جایگاه دانشگاه‌های مهندسی ایران را بررسی کنیم.

بهترین دانشگاه های مهندسی ایران بر اساس رتبه‌بندی QS

یکی از رتبه‌بندی‌های معروف جهان در مشخص کردن جایگاه دانشگاه‌ها، QS است که رتبه‌بندی مراکز علمی را براساس فاکتورهایی چون سوابق آموزشی، توانایی جذب در بازار کار، نسبت اعضای هیئت علمی به تعداد دانشجو، نسبت اعضای هیئت علمی بین‌المللی، نسبت دانشجویان بین‌المللی و میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی، انجام می‌دهد. برهمین اساس جایگاه دانشگاه‌های ایران در رشته مهندسی با رتبه بندی QS به شرح زیر است:

دانشگاه های مهندسی ایران بر اساس رتبه‌بندی QS

بهترین دانشگاه های مهندسی ایران بر اساس رتبه‌بندی شانگهای

این رتبه‌بندی جایگاه دانشگاه‌ها را براساس فاکتورهایی چون کیفیت آموزش و اعضا هیئت علمی، خروجی‌های پژوهش و سرانه عملکرد دانشگاه‌های مهندسی، انجام می‌دهد که جایگاه دانشگاه‌های ایران در رشته مهندسی به شرح زیر است:

دانشگاه های مهندسی ایران بر اساس رتبه‌بندی شانگهای

بهترین دانشگاه های مهندسی ایران بر اساس رتبه‌بندی تایمز

یکی از مشهورترین سیستم‌های رتبه بندی دانشگاه‌ها که 13 شاخص مختلف را در دستور کار خود قرار داده است. اما به طورکلی این 13 شاخص در 5 دسته‌کلی به نام‌های فضای آموزشی، پژوهش، استنادها، درآمد صنعتی و وجه بین‌المللی قرار دارد. بنابراین جایگاه دانشگاه‌های مهندسی ایران براساس رتبه بندی تایمز به شرح زیر است:

دانشگاه های مهندسی ایران بر اساس رتبه‌بندی تایمز

بهترین دانشگاه های مهندسی ایران بر اساس رتبه‌بندی ISC

این رتبه‌بندی با سه معیار اصلی پژوهش، فعالیت بین‌المللی و نوآوری جایگاه دانشگاه‌ها را مشخص می‌کند که رتبه دانشگاه‌های مهندسی ایران بر این اساس به شرح زیر است:

دانشگاه های مهندسی ایران بر اساس رتبه‌بندی ISC

در همینجا می‌توان جایگاه دانشگاه‌های ایران در رشته‌های کامپیوتری براساس رتبه‌بندی‌های شانگهای، تایمز، QS و وزارت علوم را، به شرح زیر معرفی کرد:

  1. از دیدگاه نشریه شانگهای، دانشگاه تهران برترین دانشگاه ایران و دانشگاه‌های صنعتی شریف و صنعتی امیر کبیر در یک سطح و رتبه دوم را در بین بهترین دانشگاه‌های ایران برای رشته کامپیوتر به خود اختصاص داده‌اند.
  2. از دیدگاه نشریه تایمز، دانشگاه‌های تهران و امیر کبیر در یک جایگاه و در رتبه دوم هستند و دانشگاه صنعتی شریف در رتبه اول معرفی شده است.
  3. از دیدگاه نشریه QS، صنعتی شریف در سطح یک، دانشگاه امیر کبیر در سطح دوم و دانشگاه تهران در سطح سوم قرار دارد.
  4. از دیدگاه وزارت علوم کشور دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی امیر کبیر در رتبه اول قرار دارند.

کلام آخر:

ما سعی کردیم تا تمامی مطالب درباره بهترین دانشگاه‌های ایران در رشته کامپیوتر را برای شما بیان کنیم. درخصوص ظرفیت این دانشگاه‌ها نیز لازم است به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه کرده تا اطلاعاتی چون نحوه و ظرفیت پذیرش مهندسی کامپیوتر ​هر دانشگاه را مطلع شوید.

همچنین در انتخاب دانشگاه‌ برای رشته کامپیوتر به مواردی چون داشتن شاخه‌های مختلف علوم کامپیوتر مانند علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، هوش مصنوعی، مهندسی داده و مهندسی سخت افزار، امکانات سخت افزاری مناسب و همچنین چاپ مقاله در کنفرانس های جهانی، دقت داشته باشید. پس اگر بازهم سوالی در این خصوص ذهن شما را به خود مشغول کرده یا نیاز به مشاوره داشتید، با کارشناسان ما در مجموعه نکته طلائی تماس حاصل فرمایید.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد امین شکری دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

کانال تلگرام نکته طلایی: @noktetalaee

4.3 از 5