بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج بسته به کشور موردنظر متفاوت است؛ اما با توجه به عصر تکنولوژی و نقش پر رنگ کامپیوتر در دنیای امروزی هر روز بیشتر و بیشتر خواهد شد. اغلب کشورها و به‌خصوص کشورهای پیشرفته به دنبال افراد متخصص برای پر کردن نیازهای شغلی در این رشته هستند. فرصت‌های شغلی متنوع و متعدد در این حوزه، موجب افزایش تقاضای متخصصان این حوزه به مهاجرت و کار در کشورهای پیشرفته شده است. چنانچه شما نیز مایلید راجع به بازار کار این رشته در کشورهای مختلف و میزان درآمد آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید می‌توانید با ما همراه باشید.

بازار مهندسی کامپیوتر در خارج چگونه است؟

طبق آخرین آمارهای ارائه‌شده در وبسایت‌های معتبر، حوزه‌های مهندسی کامپیوتر، نرم افزار و طراحی وب در زمره سه شغل محبوب و پرتقاضای دنیا قرار دارند. مشاغل در حوزه‌ی کامپیوتر و تقاضای نیروی کار در رشته‌های برنامه‌نویسی، طراحی و توسعه‌ی وب‌سایت، کارشناس نرم‌افزار، کارشناس سخت‌افزار، کارشناس شبکه و امنیت، دیجیتال مارکتینگ، کارشناس سئو، تولید محتوا و …روز به روز بیشتر می‌شود.

بازار مهندسی کامپیوتر در خارج به سطح مدرنیته و استفاده از تکنولوژی کامپیوتری در تاسیسات و زیرساخت‌های و به‌طور کلی ساختار جامعه آن کشور بستگی دارد. همچنین شرایط اقتصادی و نرخ بیکاری نیز در این مسئله تاثیر دارد. بنابراین سطح نیاز به مهندسین کامپیوتر در تمامی کشورها یکسان نیست. همچنین مهندسین این حوزه در صورت استخدام از درآمدها و مزایای متفاوتی برخوردار خواهند شد که داشتن تجربه و کسب برخی مهارت‌ها و البته آشنایی با زبان آن کشور تاثیر زیادی در آن دارد.
می‌توان گفت هر چه بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج رونق بیشتری داشته باشد؛ درآمد آن نیز بالاتر است. پس اگر به دنبال یک مسیر شغلی پر‌‌سود و پر‌تقاضا با بازار کار خوب در سراسر دنیا هستید، رشته مهندسی کامپیوتر گزینه مناسبی برایتان خواهد بود.

کامپیوتر در خارج و دیگر کشورها

لیست ده کشور اول دارای بهترین بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج

عوامل متعددی در رتبه‌بندی‌ بازار کار رشته‌ها در کشورهای مختلف تاثیر دارد. بنابراین برای دسته‌بندی بهترین کشورهای دارای بازار مهندسی کامپیوتر در خارج نیز باید موارد متعددی را در نظر گرفت. اما به طور کلی با توجه به شاخص خوشحالی، رفاه و پیشرفت فناوری می‌توان گفت که کشورهای واجد بهترین بازار کار در حوزه مهندسی کامپیوتر در سال‌های اخیر به ترتیب عبارت‌اند از:

 1. سوئیس
 2. کانادا
 3. استرالیا
 4. نروژ
 5. آلمان
 6. آمریکا
 7. سوئد
 8. دانمارک
 9. سنگاپور
 10. انگلستان

در بخش‌های بعد به ارائه اطلاعاتی راجع به بازار کار مهندسی کامپیوتر در برخی از این کشورها خواهیم پرداخت.

بازار کار مهندسی کامپیوتر در سوئیس

طبق آمارها مقام اول لیست ده کشور اول دارای بهترین بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج به کشور سوئیس اختصاص دارد. سوئیس به‌عنوان یکی از کشورهای توسعه‌یافته و دارای رفاه اجتماعی بالا در اروپا، از مقاصد ایده‌آل برای کار در حوزه مهندس کامپیوتر محسوب می‌شود. فعالیت در این حوزه در این کشور درآمد بسیار بالایی دارد. هرچند موقعیت‌های کاری برای مهندس‌های کامپیوتر در این کشور نسبت به کشورهایی مثل آلمان و فرانسه کمتر است. اما برخی عوامل شرایط و موقعیت کاری بسیاری ایده‌آلی را برای مهاجرین این حوزه در این کشور فراهم ساخته است. یک مهندس کامپیوتر در سوئیس به‌طور متوسط ماهانه حدود 7000 دلار درآمد دارد که گفته می‌شود تا سال 2026 پیشرفت چشمگیری داشته باشد. لازم به ذکر است که تسلط به یکی از زبان‌های رسمی این کشور یک مزیت برای جذب در بازار کار این کشور محسوب می‌شود.

بازار کار کامپیوتر در کانادا

یکی از بهترین بازارهای کار مهندسی کامپیوتر در خارج مربوط به کشور کانادا است. طبق گزارش‌ها مهندسی کامپیوتر یکی از چهار شغل اول کانادا بشمار می‌رود. همانطور که می‌دانید کانادا یکی از کشورهای پیشرفته و مدرن جهان است که در زمره قدرت‌های اقتصادی جهان قرار دارد. به طبع چنین کشوری دارای فرصت‌های کاری بسیاری در حوزه مهندسی کامپیوتر است.
طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، در خواست نیروی کار در حوزه مهندسی کامپیوتر در طی سال‌های آینده در این کشور بیشتر می‌شود که تامین آن، مستلزم به کارگیری افراد متخصص خارجی است. بر اساس آمارهای منتشر شده در سایت Glassdoor.com میزان درآمد یک مهندس کامپیوتر در کانادا در سال 2023 به‌طور متوسط در حدود 90145 دلار در سال است.
بنابراین اگر یکی از متخصصین ماهر این حوزه باشید کشور کانادا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت و کار شما باشد.

کار مهندسی کامپیوتر در خارج

بازار کار مهندسی کامپیوتر در استرالیا

نیاز به وجود نیروهای متخصص در حوزه‌هایی چون ارتباطات از راه دور، خودروسازی، هوافضا، برنامه‌نویس و… موجب شده که کشور استرالیا مقام دوم لیست کشورهای دارای بازار کار مهندسی کامپیوتر را به خود اختصاص دهد. بازار کار در حوزه‌های فناوری اطلاعات و کامپیوتر در استرالیا به سرعت در حال پیشرفت است. طبق پیش‌بینی‌ انجمن رایانه‌ای استرالیا بازار کار استرالیا تا سال 2023 نیاز به بیش از 500000 نیروی باتجربه در زمینه‌ی فناوری اطلاعات و کامپیوتر دارد. که این میزان روز به روز افزایش می‌یابد. متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات می توانند بعد از قبولی در این رشته و فارغ التحصیلی، کشور استرالیا را به عنوان مقصدی برای مهاجر انتخاب کنند.

استرالیا از کشورهایی است که ارزش زیادی برای نیروی کار متخصص و ماهر قائل است و سعی دارد بهترین فضا و شرایط کاری را برای آنان فراهم سازد. طبق آخرین آمارها حداقل حقوق سالانه‌ی مهندس کامپیوتر در استرالیا در حدود ۷۳۱۹۶ دلار است. این میزان با‌توجه به مهارت و تجربه‌ی کاری افراد می‌تواند تغییر کند.

بازار کار مهندسی کامپیوتر در آلمان

باتوجه به رشد بالای تکنولوژی و کامپیوتر و استفاده روزافزون مردم از کامپیوتر، نیاز اکثر کشورهای اروپایی به متخصصین حوزه مهندسی کامپیوتر بیشتر و بیشتر خواهد شد. حال سوال این است که بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج در کدام کشور اروپایی بیشتر است؟ می‌توان گفت که کشور آلمان به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در حوزه کامپیوتر و برخورداری از نزدیک به یک میلیون مهندس کامپیوتر، بهترین گزینه برای اشتغال مهندسین کامپیوتر در اروپا باشد. به طوری‌که شرکت‌های مطرح در زمینه نرم‌افزار کامپیوتر چون گوگل، مایکروسافت، فیسبوک، توییتر و غیره نیز در این کشور فعالیت زیادی دارند. این کشور علی‌رغم داشتن نیروی زیاد در این حوزه، به سبب سرعت پیشرفت بالا و پیری جمعیت، همواره با کمبود نیروی متخصص مواجه است.
بر اساس آمارهای منتشر شده در سایت Glassdoor.com درآمد یک مهندس کامپیوتر در آلمان در حدود 49,023 یورو در سال است که این میزان با توجه به سابقه کاری افزایش می‌یابد. پس اگر فرد موفقی در حوزه مهندسی کامپیوتر هستید. کشور آلمان با داشتن بهترین بازار مهندسی کامپیوتر در خارج، گزینه مناسب و ایده‌آلی برای شما است.

کار مهندسی کامپیوتر در خارج

بازار کار مهندسی کامپیوتر در آمریکا

کشور آمریکا از کشورهای پیشرو در فناوری و تکنولوژی است. وجود شرکت‌های کامپیوتری معروف بسیار زیاد در کشور آمریکا موجب شده که نیروهای متخصص زیادی در سراسر جهان متقاضی کار در حوزه مهندسی کامپیوتر در این کشور شوند. نرخ بیکاری مهندسی کامپیوتر در سال 2019 تنها کمتر از 2 درصد بوده است. همچنین نرخ بیکاری برای رشته‌ی فناوری اطلاعات نیز بسیار پایین است که نسبت به بسیاری از شغل‌ها بسیار پایین‌تر است.
آمریکا علاوه بر پیشرو بودن در بازار مهندسی کامپیوتر در خارج از لحاظ اقامت و تامین رفاه نیز یکی از بهترین گزینه‌های ممکن محسوب می‌شود. درآمد مهندس کامپیوتر در آمریکا هم بسیار خوب و مناسب است. بر اساس آمارهای منتشر شده در سایت Indeed.com میزان درآمد یک مهندس کامپیوتر در آمریکا در سال 2023 در حدود 85528 دلار در سال است که میزان در برخی موسسات معتبر کامپیوتری چون آمازون، گوگل، ای ام دی، تو کا گیمز و… بسیار بیشتر است.

بازار کار مهندسی کامپیوتر در سوئد

کشورهای حوزه اسکاندیناوی چون سوئد و نروژ در طی سال‌های گذشته پیشرفت بسیار خوبی در حوزه کامپیوتر داشته و استارتاپ‌های معتبر و آینده‌داری در آنجا مشغول فعالیت هستند. این موارد و حضور شرکت‌هایی متنوع در حوزه‌های خودروسازی، مدیا، فناوری مالی و مخابرات باعث افزایش فرصت های شغلی و برای متخصصین ماهر در این حوزه شده است و این کشور را در لیست کشورهای دارای بهترین بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج قرار داده است. طبق آمارهای منتشر شده وبسایت Salary Expert، درآمد مهندسان کامپیوتر در کشور سوئد در سال حدود 453.226 تا 804.345 کرون است که تا سال 2027 9 درصد افزایش رشد خواهد داشت.

کار مهندسی کامپیوتر در خارج و دیگر کشورها

بازار کار مهندسی کامپیوتر در ترکیه

ترکیه جزء کشورهایی است که در سال‌های گذشته گام‌های زیادی برای پیشرفت و رسیدن به سطح کشورهای اروپایی و استانداردهای روز دنیا برداشته است. از طرف دیگر پیشرفت در حوزه صنعت گردشگری کمک شایانی به این زمینه کرده است. از این رو بازار کار و آینده شغلی در حوزه مهندسی کامپیوتر در ترکیه نسبتا مناسب است و رشته کامپیوتر و آی تی جزو مشاغل پردرآمد و آینده‌دار این کشور محسوب می‌شوند. طبق اطلاعات منتشر شده در سایت Worldsalaries.com درآمد یک مهندس کامپیوتر در ترکیه به‌طور میانگین در حدود 74940 لیر در سال است.
یک نکته شایان توجه در مورد ترکیه این است که کارفرمایان کشور ترکیه ملزم به بکارگیری متخصصان بومی جهت تامین نیازهای بازار کار کشورشان هستند.

پرمتقاضی‌ترین مشاغل در بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج

برای فعالیت در حوزه مهندسی کامپیوتر با گزینه‌های متعددی مواجه خواهید بود. با این حال برخی از مشاغل این حوزه دارای بازار کار بهتری در سراسر دنیا هستند. برخی از پرمتقاضی‌ترین و پردرآمدترین مشاغل در بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج عبارت‌اند از:

 • مهندسی نرم افزار
 • مهندسی سخت افزار
 • مهندسی شبکه
 • مهندس داده
 • مهندس ابری
 • مهندسی علوم کامپیوتر
 • طراحی وب
 • برنامه نویس
 • مهندسی الگوریتم
 • دانشمند داده

کامپیوتر در خارج و دیگر کشورها

روش‌های ارزیابی بازار مهندسی کامپیوتر در خارج

در ادامه مبحث بررسی بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج باید بگوییم که یکی از بهترین روش ها برای ارزیابی بازار کار و یافتن کار در این رشته، مراجعه به سایت‌های کاریابی برای مهندسی کامپیوتر است. این سایت‌ها امکان جستجوی گزینه موردنظر و اطلاعاتی چون محل کار، مدارک مورد نیاز شغل، پست شغلی، میزان مزد، شرایط بیمه، مزایا و غیره در کشور دلخواه را برای شما فراهم می‌سازد. شما در صورت یافتن شغل مناسب در حوزه مهندسی کامپیوتر می‌توانید با کارفرمای مربوطه ارتباط برقرار کرده و در آن حوزه درخواست دهید. به برخی از این سایت‌ها در جدول زیر اشاره شده است.

کشور مقصد سایت کاریابی
کانادا ITjobs.ca
کانادا BCtechjobs.ca
کانادا BetaKit.com
آلمان MeineStadt.de
آلمان Gründerszene.de
فرانسه apec.fr
فرانسه leboncoin.fr
سوئد jobb.blocket.se
سوئد arbetsformedlingen.se
لهستان pracuj.pl
لهستان jooble.org

چشم انداز بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج

با توجه به تغییر شیوه زندگی در بیشتر کشورهای جهان و به‌خصوص کشورهای پیشرفته، مهندسی کامپیوتر و رشته‌های مرتبط با آن جزء مشاغلی محسوب می‌شود که از چشم‌انداز شغلی بسیار بالایی در دنیا برخوردارند. بر طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، شاخه‌های نرم‌افزار، سخت‌افزار و فناوری اطلاعات حوزه مهندسی کامپیوتر در زمره پر متقاضی‌ترین مشاغل در ده سال آینده قرار دارند. به همین سبب بسیاری از کشورها در سراسر جهان پذیرای مهاجرین زبده و ماهر فارغ‌التحصیل در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر هستند.

کلام آخر

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر، علاوه بر جذابیت ذاتی می‌تواند فرصت‌های مناسب شغلی برای متخصصین این حوزه فراهم آورد. با این حال علی‌رغم ایده‌آل بودن بازار کار مهندسی کامپیوتر در خارج، دست یافتن به فرصت‌های شغلی مناسب مستلزم برخورداری از مهارت‌های خاص و تسلط قوی بر زبان کشور موردنظر است که قبل از هرگونه اقدام باید موردارزیابی قرار گیرد. امیدواریم با ارائه این مطلب توانسته باشیم دیدگاه تازه‌ای راجع به بازار کار مهندسی کامپیوتر و آینده آن به شما ارائه دهیم.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد امین شکری دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

کانال تلگرام نکته طلایی: @noktetalaee

به این مقاله امتیاز دهید