ضرایب دروس ارشد علوم کامپیوتر بسته به نوع گرایش موردنظر داوطلب متفاوت است و داوطلبان این آزمون با توجه به گرایش مدنظرشان به تعدادی از سوالات ۵ سرفصل آزمون کارشناسی ارشد مجموعه علوم کامپیوتر معرفی‌شده در دفترچه‌ ثبت‌نام کنکور ارشد پاسخ می‌دهند. همانطور که می‌دانید کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر یکی از بهترین برنامه‌های کارشناسی ارشد است، چرا که با تغییر جهان به عصر دیجیتال، آشنایی با جزئیات بیشتر   نقش مهم‌تری در موفقیت در این حیطه کاری خواهد داشت.  با این حال، برای شروع این سفر درک صحیح پیش‌نیازهای مهم چون عناوین و ضرایب دروس برای قبولی در کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر ضروری است. در این بخش به طور مفصل به این موارد خواهیم پرداخت.

دروس ارشد علوم کامپیوتر 1

گرایش کنکور کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر

به‌طور کلی داوطلبان  کنکور کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در چند گرایش به رقابت می‌پردازند که هریک دارای کد ضریب اختصاصی هستند و رتبه هر داوطلب برای هر گرایش بر اساس دروس امتحانی و ضریب آن محاسبه می‌شود. بنابراین داوطلبان می‌توانند با توجه ضرایب دروس ارشد علوم کامپیوتر در هر گرایش، گزینه موردنظر خود را انتخاب نمایند. گرایش‌های کنکور  کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر عبارت‌اند از:

 • محاسبات علمی
 • الگوریتم و نظریه محاسبه
 • نظریه سیستم‌ها
 • محاسبات نرم و هوش مصنوعی
 • داده کاوی
 • علوم تصمیم و دانش

دروس ارشد علوم کامپیوتر 5

 عناوین دروس امتحانی کنکور کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر

پیش از پرداختن به ضرایب دروس ارشد علوم کامپیوتر بهتر است ابتدا با عناوین این دروس آشنا شویم. لازم به ذکر است که به آخرین منابع کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر برای هر درس در همین سایت اشاره شده است. عناوین دروس امتحانی کنکور ارشد کامپیوتر براساس آخرین دفترچه ثبت‌نام ارشد کامپیوتر شامل موارد زیر است:

 • زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)
 • دروس پايه شامل رياضيات عمومی 1 و 2، مبانی علوم رياضی، مبانی آناليز رياضی، مبانی ماتريس‌ها و جبر خطی، مبانی آناليز عددی و مبانی آمار و احتمالات
 • ساختمان داده‌ها، طراحی الگوريتم‌ها و مبانی نظريه محاسبه
 • مبانی منطق و نظريه مجموعه‌ها
 • رياضيات گسسته و مبانی ترکیبیات

دروس ارشد علوم کامپیوتر 2

 ضرایب دروس ارشد علوم کامپیوتر

رشته علوم کامپیوتر دارای چند گرایش با چند کد ضریب مختلف است. همانطور که اشاره شد رتبه هر داوطلب برای هر گرایش بر اساس دروس امتحانی و ضریب آن محاسبه می‌شود و داوطلبان باید با توجه به ضرایب دروس ارشد علوم کامپیوتر در هر گرایش، گزینه موردنظر خود را انتخاب نمایند. اطلاع از ضرایب دروس ارشد علوم کامپیوتر برای داوطلبان این کنکور از این نظر حائز اهمیت است که داوطلبان با اطلاع از این ضرایب می‌توانند دروس دارای ضرایب بالاتر را با توجه، دقت و جزئیات بیشتری مطالعه نمایند. ضریب دروس برای هر رشته و نیز تعداد سؤالات هر درس در جدول زیر ارائه شده است.

عناوین دورس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی 2- دروس پایه 3- ساختمان داده‌ها، طراحی الگوریتم و مبانی نظریه محاسبه 4- مبانی منطق و نظریه مجموعه‌ها و 5- ریاضیات گسسته و مبانی ترکیبیات
 

رشته

 

گرایش

کد ضریب ضرایب دروس امتحانی کنکور کارشناسی ارشد علوک کامپیوتر
دروس 1 دروس 2 دروس 3 دروس 4 دروس 5
30 سوال 35 سوال 30 سوال 20 سوال 20 سوال
 

 

 

علوم کامپیوتر

 

محاسبات علمی  

 

1

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

4

 

 

2

 

 

2

نظریه سیستم‌ها
الگوریتم و نظریه محاسبه
محاسبات نرم و هوش مصنوعی
داده کاوی  

2

 

2

 

 

3

 

 

4

 

0

 

4

علوم تصمیم و دانش

دروس ارشد علوم کامپیوتر 3

کلام آخر

پیشرفت‌های اخیر در فناوری فرصت‌های بی‌سابقه‌ای برای نوآوری و اشتغال در زمینه علوم کامپیوتر ایجاد کرده و بسیاری از دانشجویان را بر آن داشته که با ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر گامی در مسیر موفقیت بردارند. با این حال قرارگیری در این مسیر آموزشی نیز کامل بیش مستلزم پشت سر گذاشتن چالش‌ها و داشتن برخی اطلاعات است. در این مبحث سعی کردیم با معرفی عناوین و ضرایب دروس ارشد علوم کامپیوتر و ارائه برخی اطلاعات دیگر، راهنمای شما برای انتخاب بهترین گزینه باشیم.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد امین شکری دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

کانال تلگرام نکته طلایی: @noktetalaee

به این مقاله امتیاز دهید