مشاوره رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر چه ضرورتی دارد؟ هر ساله پس از اعلام نتایج کنکور ارشد کامپیوتر داوطلبان کنکور سوالات زیادی راجع به نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور ارشد دارند. بیشتر داوطلبان کنکور از اهمیت انتخاب رشته دانشگاهی اطلاع دارند. انتخاب رشته دانشگاهی یکی از تصمیمات مهم زندگی است که اهداف و آینده شغلی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال انتخاب رشته ممکن است برای بسیاری از داوطلبان دشوار و چالش برانگیز باشد و آن‌ها را دچار اضطراب و سردرگمی کند. امیدواریم اطلاعات مندرج در این بخش بتواند تا حدی راهنمای شما باشد.

 انتخاب رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر

علوم کامپیوتر از مجموعه رشته‌های امتحانی کنکور کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر است که رشته و گرایش‌های آن هر ساله در دفترچه ثبت نام ارشد ارائه می‌شود. ظرفیت پذیرش ارشد علوم کامپیوتر در هر گرایش و هر دانشگاه  متفاوت است. لزوم یک انتخاب صحیح و دقیق، داشتن اطلاعات کافی از جزئیات و ظرفیت پذیرش این رشته در دانشگاه های کشور و سپس اولویت‌بندی صحیح بر اساس هدف داوطلب است که می‌تواند توسط کارشناسان مشاوره رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر در اختیار داوطلبان قرار گیرد.

انتخاب رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر 4

مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر  

در انتخاب رشته کارشناسی ارشد شما مجاز به انتخاب حداکثر 100 گزینه خواهید بود. بهترین حالت انتخاب و الویت‌بندی کد رشته‌ها، بر اساس علاقه به رشته موردنظر، مسیر و کیفیت دانشگاه است.

برای داشتن بهترین انتخاب در رشته علوم کامپیوتر می‌توانید پس از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کد رشته محل‌های مورد‌علاقه خود را در یک برگه یادداشت کنید. پس از آن این انتخاب‌ها را به 3 گروه انتخاب خوش‌بینانه، واقع بینانه و بدبینانه دسته‌بندی کنید.

حدود 30 درصد از انتخاب‌های اول را به موارد خوش‌بینانه اختصاص دهید. در واقع انتخاب‌های خوش‌بینانه به کد رشته‌هایی اطلاق می‌شود که علاقه بسیاری به ادامه تحصیل در آن‌ها دارید ولی شانس پذیرش شما در آن‌ها کمتر است.

انتخاب رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر 3

انتخاب‌های بعدی شما (واقع‌بینانه) می‌تواند شامل کد رشته‌هایی باشد که امکان پذیرش شما با توجه به رتبه، در آن رشته محل‌ها بیشتر است و در نهایت انتخاب‌های آخر را به گزینه‌های بدبینانه اختصاص دهید که امکان پذیرش شما در آن‌ها وجود دارد اما تنها در صورت پذیرفته نشده در دو مورد قبل، تمایل به تحصیل در آن رشته‌ها دارید.

برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد یا به خودتان انتخاب متکی هستید که مستلزم مطالعه کامل و دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد است و یا مشاوره رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر را بر می‌گزینید که می‌توانید به مشاوران خبره مراجعه نمایید.

لزوم مشاوره رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر

مشاوره رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر یک راهنمای موثر و مفید برای داوطلبان است که به صورت یک منبع انگیزه و راهبر به آن‌ها کمک می‌‌کند تا بتوانند بهترین رشته را براساس علایق، توانمندی و هدف خود انتخاب نمایند.

مشاوره رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر به سبب عدم آشنایی یا اطلاعات اندک بسیاری از داوطلبان، تاثیرات بسزایی در انتخاب رشته صحیح دارد.

انتخاب رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر 2

به‌طور کلی یک فرد شایسته برای مشاوره انتخاب رشته علوم کامپیوتر باید با رشته، گرایش‌ها، دانشگاه‌ها، بازار کار و سایر شرایط آشنا باشد و جواب تمامی سوالات و ابهامات احتمالی شما راجع به ارشد علوم کامپیوتر را بداند. از جمله اطلاعات لازم برای یک فرد حرفه‌ای در زمینه مشاوره رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شانس قبولی شما براساس رتبه
 • سهمیه و تخمین تأثیر سهمیه ها در قبولی نهایی شما
 • اطلاعات به روز و صحیح درباره گرایش ها
 • بازار کار ارشد علوم کامپیوتر
 • رتبه‌بندی دانشگاه های ارشد علوم کامپیوتر
 • ظرفیت پذیرش هر دانشگاه
 • پیش‌بینی قبولی هر رتبه
 • میزان شهریه، اعتبار و کیفیت دوره‌ها یا دانشگاه‌ها
 • توانایی تحلیل علایق شما و معرفی گرایش‌ها و دانشگاه‌ها متناسب با علاقه شما
 • توانایی تحلیل هدف شما و اولویت‌بندی انتخاب رشته
 • شناخت قوانین انتخاب رشته، مواد و تبصره‌ها و اولویت‌بندی آن‌ها
 • آشنایی با وضعیت خوابگاه‌ها برای دانشجویان روزانه و شبانه

انتخاب رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر 1

رشته و گرایش‌های ارشد علوم کامپیوتر

همانطور که اشاره شد، آشنایی دقیق با رشته و گرایش‌های ارشد علوم کامپیوتر یکی از موارد مهم در مشاوره رشته کنکور ارشد علوم کامپیوتر است. رتبه ها در کارنامه کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر براساس کد ضریب ها اعلام می‌شود. کد ضریب ها و گرایش های مربوط به علوم کامپیوتر در جدول زیر ارائه شده است:

کد ضریب رشته گرایش
 

 

1

 

 

 

 

علوم کامپیوتر

محاسبات علمی
الگوریتم و نظریه محاسبه
نظریه سیستم‌ها
محاسبات نرم و هوش مصنوعی
2 علوم کامپیوتر داده کاوی
علوم تصمیم و دانش

 

اگر برای انتخاب رشته و مشاوره رشته ارشد علوم کامپیوتر به کمک یک مشاور تحصیلی  نیاز دارید، می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد امین شکری دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

کانال تلگرام نکته طلایی: @noktetalaee

به این مقاله امتیاز دهید